T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesinde İlk Kez Katarakt Ameliyatları Yapılmaya Başlandı

Güncelleme Tarihi: 23/06/2020

Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesinde ilk kez katarakt ameliyatları yapılmaya başlandı. Hastaneye yeni başlayan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Osman Parça tarafından gerçekleştirilen ameliyatlarda oldukça başarılı sonuçlar elde ediliyor.

Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde göreve başlayan ve İlçe’de ilk defa yapılan katarakt ameliyatlarını gerçekleştiren Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Osman Parça katarakt konusunda genel bilgi vererek belirtilerini ve yapılan işlemi şöyle anlattı: “Katarakt, görmeyi sağlayan göz merceğinin saydamlığını kaybederek kesifleşip, matlaşmasıdır. Katarakt, en sık yaşlanmaya bağlı olarak görülse de doğuştan, şeker hastalığına ikincil olan, travma sonrası gelişen, kortizon gibi ilaçların uzun süre alınmasına bağlı tipleri de vardır. Görmenin bulanıklaşması, dumanlı ve puslu görme yaygın görülen belirtileridir. Katarakt, renklerin daha solgun, daha az keskin olmasına, ışıklarda dağılmaya sebep olabilir. Gazete ve kitap okumak, televizyon izlemek, araç kullanmak güçleşir. Bazı hastalarda da aydınlık, parlak ortamlarda görme azalmasına yol açar. Katarakt ilaçla veya gözlükle tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir. Kataraktın ilerlemesini durdurabilecek etkili bir yöntem yoktur ve oluşmuş bir kataraktın tek tedavisi ameliyattır. kullanılan ameliyat tekniği kısaca FAKO denilen “Fakoemülsifikasyon” yöntemidir. Bu ameliyat özel bir cihaz yardımı ile yapılmaktadır. Göze küçük bir tünel açılarak, ultrasonik dalgalar oluşturan cihazın ucu ile göz içine girilerek kataraktlı lens yerinde, parçalanarak emilir. Çıkarılan lensin yerine, görme fonksiyonunu yerine getirecek kalıcı suni bir mercek (göz içi lensi) yerleştirilir. Hastanemizde ilk kez katarakt göz ameliyatlarını gerçekleştirmiş olduk. Bu imkanı sağlayan Başhekimimiz Uz. Dr Hamdi Topçu ve İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk’e teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Hamdi Topçu ise “Hastanemizdeki hizmet kapsamını ve kalitesini her geçen gün arttırma amacı ile çalışmaya gayret ediyoruz. Bu amaç doğrultusunda katarakt ameliyatlarının hastanemizde yapılmaya başlaması önemli bir gelişmedir ve artık Buldan halkı katarakt ameliyatı için Denizli merkeze gitme zorunluluğundan kurtulmuştur. Ameliyatları gerçekleştiren doktorumuza ve ekibine emeklerinden dolayı çok teşekkür ederim” diye konuştu. 

WhatsApp Image 2019-12-09 at 16.21.51.jpeg